Vysočina (Highlands):

imageVysočiny sú vyvážené pevninsky orientované mapy. Sú na nich menšie lesy, veľa skál a kopcov. Súš obvykle rozdeľuje rieka s niekoľko brodmi z jedného brehu na druhý.

Kopce a skaly sú ideálne pre lukostrelcov, ktorým výšková prevaha zaručuje výhodu. Civilizácie s výbornými streleckými jednotkami na týchto mapách excelujú. Vzhľadom na to, že sa tu nevyskytuje žiadna rozsiahla vodná plocha o ktorú treba bojovať, námorné civilizácie nemôžu naplno zužitkovať svoje bonusy.

Obstavanie základne hradbami môže byť pomerne zložité. Namiesto toho vybuduj na brehu brodu, ktorý spája tvoju časť ostrova s nepriateľským, palisády a využi rieku ako prírodnú hranicu. Ak použije súper rovnakú taktiku, tak postav prístav a prekĺzni na jeho ostrov s niekoľkými dedinčanmi v transportnej lodi. Samozrejme, musíš byť opatrný a sledovať, či sa súper nepokúsi o to isté. Vyrábaj lukostrelcov a útoč z vyvýšených miest. Jednotky sa do kopca pohybujú pomalšie, takže bude nepriateľskej pechote dlhšie trvať, kým sa priblížia.

Ideálne civilizácie pre tento typ mapy sú Briti a Mongoli. Britským lukostrelcom (Archer) a mužom s dlhým lukom (Longbowman) sa na vyvýšeninách vyrovná len málokto. Mongolský lukostrelci na koňoch (Cavalry Archer) sú silnými súpermi, pokiaľ sú taktiež na vyvýšeninách.