S dobou hradou prichádzajú prvé výrazné posuny smerom k ofenzíve. Dva hlavné doplnky ofenzívneho repertoáru sú nájazdníci a obliehacie zbrane. Nájazdníci sú závislí na rýchlosti a na partizánskom spôsobe útočenia. Využi ľahkých jazdcov a strelcov na koňoch k oslabeniu nepriateľa.

Nájazdníci

Lukostrelci na koňoch (Cavalry Archer) a ľahká jazda (Light Cavalry) ovládajú taktiku rýchlych nájazdov. Každý z týchto vojakov má lákavé prednosti. Lukostrelci na koňoch umožňujú útok z diaľky a sú veľmi rýchli. Lov na nepriateľských farmárov nie je vôbec nebezpečný týmito jednotkami. Ľahká jazda má celkom dobrú silu a veľmi veľký dohľad a preto nájdenie nepriateľských dedinčanov s nimi nebude vôbec ťažké. Veľa hráčov si mýli ľahkú jazdu s prieskumnou a pokúša sa na nich poslať dedinčanov. Výsledkom takéhoto činu je veľké množstvo padnutých dedinčanov v boji. Ďalšia výhoda nájazdov s ľahkými jazdami je čas. Prieskumných jazdcov (Scout Cavalry) môžeš vyrábať už počas feudalizmu a po postupe do doby hradov stačí len preskúmať výskum ľahkých jazdcov a máš k dispozícii výpravu nájazdníkov.

Snaž sa vyhnúť priameho konfliktu. Jediným ich cieľom je zabíjanie nepriateľských dedinčanov. Taktiež sa vyhni špecifickým obranným jednotkám, ako napr. halapartníkom. Len zavraždi nepriateľských dedinčanov a vypadni. Udržuj svojich nájazdníkov v neustálom pohybe v okolí nepriateľskej základni. Využi ich rýchlosť a sonduj protivníkove slabosti. Nemilosrdne zaútoč vždy, keď objavíš nechránené miesto.

Obliehanie

Útok v dobe hradov je zložitý. Brániaci sa stále teší výhode svojich stavieb. Ak sa stretnú vojská rovnakých síl a brániaci sa má k dispozícii aj defenzívne budovy, väčšinou vyhrá. Na rozdiel od feudalizmu, v dobe hradov môže aj malá presila na strane útočníka znamenať víťazný koniec.

Útočníci získajú v tejto dobe nový triumf – baranidlá, ktorými môžu pomerne ľahko zdolať nepriateľské mestské centrá s posádkami a dokonca aj hrady. Baranidlá majú pevné štíty, takže šípy sa od nich jednoducho odrážajú. Nepriateľ nemá šancu zastaviť armádu vybavenú baranidlami, ak nedisponuje oddielom vojakov určených na boj z blízka. Tvojou úlohou, ako útočníka, je zastaviť tieto oddiely skôr, ako sa dostanú k baranidlám. Vyberaj jednotky do svojej armády tak, aby boli schopné eliminovať obranné jednotky nepriateľa a umožni tak baranidlám pracovať bez rizika.

Pri každom útoku dopĺňaj armádu o obliehacie zbrane, inak budeš riešiť problém ako vo feudalizme a síce, ako si poradiť s nepriateľskými defenzívnymi budovami.

Dobytie hradu je pre armádu body hradov monumentálna úloha. Vyhýbaj sa tejto stavbe, kým nezlikviduješ všetok nepriateľský odpor v jej okolí a nebudeš mať aspoň dve – tri baranidlá pripravené na útok. Likviduj iné ciele z iných smerov a drž sa mimo dostrel hradu. Ak nedosiahneš žiadny pokrok, mal by byť tvojím primárnym cieľom postup do imperiálneho veku.