Smrteľný úder v dobe feudálnej je ojedinelý jav. Útočník bude mať príliš veľké problémy s nepriateľskou obranou. Cieľom útokov v tejto dobe je zdržovanie nepriateľa, nie zničenie. Agresor je nútení postupovať opatrne a koordinovane. Musí múdro voliť ciele a aj počas útokov pokračovať v rozvoji hospodárstva.

Defenzívne prekážky

Pri plánovaní útokov budeš čeliť veľa problémom. Prvou a najdôležitejšou prekážkou je mestské centrum umiestnené v strede nepriateľského mesta. Tejto budove sa budeš musieť za každú cenu vyhnúť. Počítač umiesti do centra mesta posádku už pri prvom útoku a to isté urobí aj chytrí človek. Ak tvoja armáda neobsahuje 15 až 20 obrnených pešiakov (Man-at-arms), neprichádza do úvahy zničenie centra mesta. Aj keď sa ti podarí zbúrať mestské centrum, nepriateľ môže jednoducho postaviť nové za 275 jednotiek dreva. Nové mestské centrum je s porovnaním s cenou tvojich padnutých vojakov prakticky zadarmo. Ďalší problém sú nepriateľské hradby. Palisády umožňujú opevniť si mesto už v dobe temna a zbúranie kamenných hradieb je časovo extrémne náročné, ak nemáš baranidlá, ktoré sú dostupné až v dobe hradov.

Porovnanie zdrojov

Väčšina útokov vo feudálnej dobe je založená na princípu porovnania zdrojov. Tento termín vyjadruje základný vojnový princíp, a to spôsobiť nepriateľovi väčšie škody, ako cena, ktorú útok stál. Náhradou za spotrebované zdroje môžu byť zabití dedinčania, alebo vyvedenie nepriateľa z rovnováhy. Zamestnať nepriateľa tým, že musí brániť svoju ekonomiku zatiaľ čo sa tvoje hospodárstvo nerušene rozvíja, je skvelý dôvod k skorému útoku.

Cieľom číslo jedna pri útoku vo feudálnej dobe by malo byť zastavenie ťažby zlata alebo dreva. Nepriateľskí dedinčania môžu utiecť a schovať sa do mestského centra, ale keď sú vnútri, nemôžu pracovať a získavať suroviny. Udržuj svoje jednotky v pohybe okolo mestského centra a snaž sa nájsť zlatokopov a drevorubačov. Rozdrv každý pokus o získanie nových zdrojov.

Ak sa ti podarí zabrániť nepriateľovi v ťažbe zlata a dreva, môžeš sa vydať dvoma cestami. Prvý a obvyklejší spôsob spočíva v zameraniu sa na postupu do doby hradov, zatiaľ čo pôvodné jednotky pokračujú v mrzačeniu nepriateľskej ekonomiky. Baranidlá a silnejší vojaci posilnia tvoju armádu oveľa viac, ako ďalšie jednotky z doby feudálnej. Tento spôsob je bezpečnejší, obzvlášť ak zvážiš, že nepriateľ môže postúpiť do doby hradov napriek tvojmu rýchlemu nájazdu. Ak by si zostal vo feudalizme, budeš v zlej situácii, lebo súperove jednotky z doby hradov si ľahko poradia s tvojimi feudálnymi jednotkami.

Druhá stratégia predpokladá dlhodobý feudálny útok. Pokračuj vo výrobe pešiakov a dopĺňaj útočné sily o strelecké jednotky. Pokračuj v hľadaní nepriateľských zberných miestach a začni ničiť budovy, ktoré nie sú pod ochranou paľbou mestského centra. Tvoje strelecké jednotky by mali zvládnuť nepriateľských lukostrelcov a obťažovať farmárov. Ak sa nepriateľ pustí do hromadnej výroby lukostrelcov, začni vyrábať bojovníkov s oštepmi, ktorí si s nimi poradia.

Nezabudni, že tvoji lukostrelci musia zostať mimo dostrelu centra mesta. Brániaci sa národ sa bude neustále pokúšať prilákať ich bližšie, takže ťa to bude stáť veľa mravenčej práce. Keď vycvičíš dosť veľký oddiel pechoty, je na čase zaútočiť na centrum mesta. Neútoč, ak tvoje vojsko nie je väčšie než 18 až 20 vojakov. Musíš rátať s veľkými stratami. Dedinčania sa môžu pokúsiť vybehnúť von a opraviť mestské centrum počas útoku. Tvoji strelci im v tom musia zabrániť.

Keď bude mestské centrum takmer zničené, všetci dedinčania ho budú musieť opustiť. Okamžite na nich pošli všetky svoje jednotky. V mestskom centre nie je žiadna posádka, takže už nepredstavuje žiadnu hrozbu. Ak sa ti podarí zabiť všetkých dedinčanov, víťazstvo je blízko. Po ich smrti dokonči ničenie mestského centra a potom sa pusti do ostatných budov. Ak si nepriateľ nezaloží iné mesto, hra sa skončila.

Ostať v dobe feudálnej príliš dlho je prinajmenšom riskantné. Túto stratégiu si môžeš dovoliť iba v prípade, že sa cítiš veľmi silný. Budeš mať značne veľké problémy, ak tvoj prvý útok neoslabí nepriateľa. Protivník postúpi do doby hradov a hŕstka jeho silných vojakov rozdrví celú tvoju feudálnu armádu. Prežiť vo feudalizme, keď nepriateľ postúpi do doby hradov je prakticky nemožné.

Vo feudálnej dobe sa nedá úspešne zaútočiť, ak nepriateľ vie, čo prichádza. Obrana v prvých dvoch dobách príliš silná, aby ju bolo možné prekonať v každej hre. Zahrň do svojho plánu drobné útoky vo feudálnej dobe. Takáto možnosť prekvapujúceho útoku udrží tvojho nepriateľa na uzde.