V Age of Kings začínaš v dobách dávneho stredoveku. V tomto období nemôžeš stavať veže, kamenné hradby a ani vojakov (okrem domobrany). Preto je obrana v dobe temna veľmi ťažká, ak tvoj súper postúpi do feudálnej.

Môžeš však využiť taktiku, ktorá zvýši tvoje šance na prežitie v dobe temna. Ak sa ubrániš, môžeš cvičiť viac dedinčanov, zatiaľ čo nepriateľ utráca svoje zdroje na vojsko, čo vedie k silnejšej dlhodobej ekonomike. Naučiť sa prežiť v tejto dobe je životne dôležité.

Posádka v centre mesta

Mestské centrum (Town Center) je centrom tvojej obrany. Rozmiestni obranu okolo tejto mocnej stavby. Ustupuj k radnici vždy, keď sa objaví problém. Môžeš zabiť dve muchy jednou ranou, pretože sa v nej môžu dedinčania schovať a ešte môžu spôsobiť škodu útočníkovi.

Rozmiestnenie budov

Domy môžu slúžiť k dvom účelom: poskytujú ubytovanie tvojej rastúcej populácie a navyše môžu vypomôcť v obrane. Nepostupuj v stavbe domov náhodne. Premysli si celkový plán a pokús sa rozmiestniť domy na strategické miesta. Použi ich ako hradby v úzkych miestach, alebo ako dodatočnou ochranou pre farmárov. Výsledky síce nie sú nejako ohromujúce, ale každá drobnosť sa počíta.

Technológia tkáčstva (Loom)

Technológia tkáčstva (Loom) v podstate zdvojnásobuje poškodenie, ktoré dedinčania vystavený nepriateľskej paľbe znesú. Pretože dedinčania sú krvou každej ríše, je preskúmanie tejto technológie za 50 zlatých lákavé. Je ďaleko jednoduchšie odraziť ranné nepriateľské nájazdy ak vyskúmaš túto technológiu. Tvoji dedinčania budú mať väčšiu šancu, že sa im pod paľbou podarí dobehnúť do bezpečia mestského centra a budú obstojne bojovať so slabšími vojakmi feudálnej doby.

Bohužiaľ však v dobe, keď mestské centrum pracuje na výskumu, nie je možné cvičiť dedinčanov. Spomaliť sa v počte dedinčanov za skúseným súperom je zaručený spôsob ako prehrať. Aj keď sa porovná cena a výkon, má výskum Loom technológie v počiatočnej fázy hry negatívny vedľajší efekt. Ak máš v pláne použiť dedinčanov ako prieskumníkov, alebo sa chystáš stavať v blízkosti nepriateľského teritória, má preskúmanie tejto technológie maximálnu prioritu. Rovnaký dedinčan, ktorý by padol za obeť jednému vlkovi, sa po dokončení výskumu stane Loom-dedinčanom, ktorý môže bojovať s dvoma vlkmi súčasne. Zváž preskúmanie tejto technológie tesne pred vstupom do feudalizmu, alebo tesne po ňom.

Čínska civilizácia, ktorá začína s troma dedinčanmi navyše (ale len s 50 jednotkami jedla), bude mať po vycvičení prvého dedinčana problémy so zabezpečením pravidelného prísunu ďalších dedinčanov. Využi túto príležitosť múdro a preskúmaj technológiu Loom.

Palisády (Palisade Walls)

Teraz si už môžeš obstavať mesto hradbami skôr, ako nepriateľ začne uvažovať o tom, že na teba zaútočí. Palisádové hradby sú veľmi lacné (stoja len dve jednotky dreva za jeden štvorec), ale je to pomerne slabá obrana. Veď 250 hit pointov a žiadne opevnenie (building armor), to aj malá skupinka pešiakov zvládne pomerne rýchlo.

Ak si kladieš otázku, že načo to stavať, keď je to také slabé, tak jedna veľká výhoda spočíva v tom, že zdržia nepriateľský postup a teda získaš čas. Palisády môžu vydržať 20 sekúnd, ktoré potrebuješ napr. na dokončenie kamenných hradieb, alebo ti môžu poskytnúť čas kým udrieš do mestského zvonu, ... Vybudovanie palisád sa oplatí v prípadoch, keď si myslíš, že nepriateľ zaútočí príliš skoro.