Hrady (Castles)

imageTáto masívna stavba cvičí rôzne unikátne jednotky podľa civilizácie, za ktorú hráš. Pri značných nákladoch (650 ton kameňa) je vybudovanie hradu ďaleko väčšia zodpovednosť, než je vybudovanie ktorejkoľvek inej vojenskej stavby. Výhody hradu sú však ťažko prehliadnuteľné. Špeciálne jednotky sú navrhnuté tak, aby civilizáciu posilnili a obmedzili jej slabiny (napr. unikátna jednotka Gótov – Huskarl – zlepšuje schopnosť tejto civilizácie bojovať proti lukostreleckým jednotkám).

Ako tretia a posledná stavba, do ktorej je možné umiestniť posádku zloženú z bojových jednotiek a dedinčanov, hrad slúži aj ako silná obranná budova. Zničiť hrad nie je až tak jednoduché, ako zničiť vežu, či mestské centrum. Hrad sa pýši 4800 hit pointami, je silno opevnený a dokáže spôsobiť značné škody v radách nepriateľa.

Nepribližuj sa k nepriateľským hradom skôr, ako tvoja armáda značne prevýši počet obrancov a ak nemáš jednotky, ktoré sú účinné na ničenie hradu. Najlepšie jednotky na zničenie hradu v dobe hradov je baranidlo (Battering Ram) a bojový slon. Dostupnosť kanónov a obliehacích prakov v imperiálnej dobe ešte zvyšuje zraniteľnosť hradov.