Tržné komodity

Keď v Age of Empires došlo zlato, zastavila sa výroba všetkých jednotiek, na ktorých výcvik polo potrebné zlato, dokiaľ si nevyťažil ďalšie. Alebo ak všetky zlaté doly obsadil nepriateľ a ty si nemal prístup k zlatu, nemal si ani prostriedky na dobytie dolu. V Age of Empires II však môžeš obchodovať s inými zdrojmi na globálnom trhu (Global Marketplace). Platobným prostierkom je zlato, za ktoré môžeš nakúpiť, alebo predať drevo, jedlo alebo kameň. Háčik je v tom, že musíš zaplatiť drsnú daň 30% (Saracéni len 5%) vždy, keď prevedieš obchodnú transakciu. Nevyužívaj globálny trh na získavanie zdrojov, pretože nízka efektivita ťa rýchlo dovedie k zlému koncu.

Aktívna zložka trhu je taktiež zaujímavá. Ak napríklad predáš 100 ton dreva za zlato, množstvo zlata, ktoré získaš pri ďalšom predaji dreva sa zmenší a klesne aj predajná cena dreva pre tých hráčov, ktorí chcú drevo kúpiť. Pretože je tento obchodný mechanizmus globálny, majú obchody tvojich spojencov aj súperov priamy dopad na tržné ceny.

Preto stratégia využívania trhu často vstupuje do hry až v poslednom štádiu hry. Zlato je najdôležitejším zdrojom postimperiálnej doby a zväčša sa minie ako prvé. To poskytuje výhodu tomu hráčovi (alebo týmu), ktorý ako prvý zaplaví trh svojím tovarom. Ak zaplavíš trh priskoro, nebudeš mať dostatok prostriedkov na boj so súpermi. Naopak, ak budeš s predajom čakať príliš dlho, ceny budú nízke a preto správne načasovanie obchodovania je veľmi dôležité.