Temný les (Black Forrest)

imageMapy temných lesov sú zvyčajne z viac ako polovice pokryté lesmi. Je tu oveľa vyššia pravdepodobnosť výskytu úzkych miest ako na ktorejkoľvek inej mape. Pár veľmi malých vodných plôch môže poskytnúť príležitosť na rybárčenie. Cesta spojuje niektoré z mestských centier na mape, takže nájdenie nepriateľských pozícii môže byť ľahké, ako sledovanie cesty. V lesoch sú čistinky, na ktoré je možné vstúpiť len ak sa k nim prerúbeš cez les.

Neexistujú tu žiadne rozsiahle vodné plochy, a preto námorné skúsenosti sú ti tu k ničomu. Postavením jedného až troch krátkych múrov ohradíš celú základňu a s ňou aj zdroje, takže môžeš veľmi ľahko hrať defenzívne. Preto sú mapy s temnými lesmi vhodné pre civilizácie, ktoré disponujú kvalitnou obranou alebo účinnými obliehacími zbraňami.

Pokús sa s jedným dedinčanom čo najskôr preniknúť na nepriateľské územie a postav tam palisády (Palisade Walls), aby si zabránil skorému nepriateľskému útoku. Zváž, či by nebolo vhodné poslať s dedinčanom zveda (Scout) alebo niekoho iného na, lebo ako náhle sa hráči do seba pustia, je ťažké dostať ich od seba.

Použi obliehacie katapulty (Siege Onagers) k ničeniu stromov a vytvor si tak cestu na nepriateľskú základňu do miesta, odkiaľ útok nečaká. Týmto spôsobom sa dá dostať aj na čistinky, ktoré sú obkvitnuté stromami a na ktorých sa nachádza prírodné bohatstvo (zlato, kameň) alebo relikvia. Buď však opatrný, lebo na spomínaných čistinkách sa môžu vyskytovať vlci.

Pre temné lesy sú vhodné civilizácia ako napríklad Kelti (Celts), Turci (Turks), Byzanťania (Byzantines) a Teutóni (Teutons).

Rýchle útočné obliehacie zbrane Keltov sú ideálne pre ničenie nepriateľských hradieb. Turci sú mocní vďaka znalosti strelného prachu a rýchlej ťažbe zlata. Mali by sa brániť a skôr ako sa pustia do útoku, mali by získať skvelé imperiálne jednotky. Byzantské bonusy, lacnejšie obranné jednotky a schopnosť rýchlo dosiahnuť imperiálneho veku, ich robia výbornou defenzívnou civilizáciou. Teutóni sa nebudú na tejto mape ponáhľať do útoku, ale silná obrana ich ochráni, kým nevyšlú do útoku hordu teutónskych rytierov (Teutinc Knights) a obliehacích prakov (Trebuchet).