Bonusy

  • daň s obchodovania je len 5%
  • dvojnásobná kapacita a hit pointy transportných lodí
  • galéry strielajú o 20% rýchlejšie
  • lukostrelci na koňoch pri útoku na budivy majú bonus +3
  • útok peších strelcov a pešiakov na budovy je o 1 väčší (tímový bonus)

Sprievodca pre Saracénov

Saracénska civilizácia rozkvitá na mapách, kde sa vyskytuje more, lebo nemá žiadny výrazný pozemný bonus. Mapy typu vysočiny (Highland) alebo Arábia by mali byť až poslednou voľbou, pretože na nich sú ich bonusy absolútne nevyužiteľné. Ich tímový bonus je najúbohejší v hre, a preto ako tímový spojenec je ti k ničomu.

Lukostrelecký bonus proti budovám je taktiež veľmi málo využívaný. Strelec na koni, ktorý spôsobí škodu na budove 4, pričom budova má tisícky hit pointov nikoho neohrozí. Tento bonus sa hodí, ak máš veľa spomínaných strelcov, ktorí nemajú čo robiť, a tak z dlhej chvíle im môžeš prikázať, nech sa zabavia, ale je to neužitočné. Títo strelci by mali podporovať boj proti nepriateľským jednotkám alebo dedinčanmi.

Bonusy na lode povyšujú Saracénov na námornú veľmoc. Galéry prevažujú vo väčšine námorných flotíl, takže majú najužitočnejší námorný bonus v hre. Samozrejme, že musíš vyrábať aj iné lode, lebo inak tvoj súper prevalcuje tvoje námorníctvo jednou flotilou ohnivých lodí. Väčšie a pevnejšie transportné lode im umožňujú využiť taktiku hromadného vylodenia.

Saracéni sú majstrami v obchodovaniu so skvelou schopnosťou ovládať ceny jednotlivých komodít. Svoju stratégiu však nebuduj na tomto bonuse. Nezabúdaj, že pri každom obchodovaní stratíš 5%. Tento bonus vynikne na konci hry, kedy je potrebné manipulovať zo zlatom a s ostatnými zdrojmi. Vďaka vylepšenými obchodnými vlastnosťami sú civilizáciou vhodnou pre nováčikov a dobrou real-timeových stratégii.

Ich unikátna jednotka, Mameluk, je lukostrelec na ťave. V porovnaní so strelcami na koňoch sa líšia vyšším počtom hit pointov a bonusom pri útoku na jazdcov.

Saracéni ponúkajú široký výber schopných jednotiek, s výnimkou jednotiek zo stajní. Ich najväčší problém je to, že im chýba výrazný silný bonus na pozemné jednotky. Ich hospodárstvo je slabé najmä v neskorých fázach hry. Najlepšia voľba pre nich je zostať na náborných mapách. Ich mocné námorníctvo dokáže ovládnuť šíre more a vykompenzuje tak slabší výber ekonomických bonusov.