Bonusy

  • nepriateľ nemôže skonvertovať ovce, pokiaľ sú na dohľad ľubovoľnej keltskej jednotky
  • + 15% rýchlosť drevorubačov
  • + 15% pechota
  • + 20% rýchlosť paľby obliehacích zbraní
  • + 20% rýchlosť práce v dieľniach na obliehacie zbrane (tímový bonus)

Sprievodca pre Keltov

Keltská civilizácia je vyvážená a má dobré ekonomické a vojenské schopnosti. Ich taktika spočíva v prevalcovaní nepriateľa obliehacími zbraňami a rýchlou pechotou. Ich tímový bonus rýchlejšej výroby v dieľniach na obliehacie zbrane je veľká výhoda aj pre spojencov.

Priaznivci Feničanov z Age of Empires určite ocenia ekonomický bonus rýchlejšieho rúbania dreva. Lepší drevorubači sú dobrým doplnkom pre rýchlopalné obliehacie zbrane. Keltskí súperi budú mať nepríjemné zážitky z boja proti ohromným počtom účinných obliehacích zbraní. Ekonomický bonus, ktorý sa priamo prejavuje v boji, je veľká výhoda.

Druhý ekonomický bonus je extrémne ťažké zužitkovať. Pretože sú ovce obvykle prvým zdrojom jedla, sú zväčša preč skôr, ako sa k nim prieskumná jazda dostane. Táto situácia je perfektným príkladom toho, ako musí hráč zmeniť stratégiu, aby využil špeciálny bonus. Stále máš k dispozícii šesť až osem oviec vo vzdialenosti jednej alebo dvoch obrazoviek od štartovnej pozície. Potom sa však prieskumné plány musia zmeniť. Namiesto preskúmavania okolia základne by sa mal prieskumník vybrať do neznáma a hľadať nepriateľskú základňu. To je užitočné najmä v tímových hrách, kedy môžu tvoji spojenci dokončiť prieskum okolia tvojej základne a nájsť ovce, ktoré si prehliadol. Ako náhle natrafíš na nepriateľskú dedinu, choď rovno po milých ovečkách. Vyhni sa bojom, a pomaly sprevádzaj ukoristené ovečky do svojho mesta. Táto zákerná taktika poskytne tvojej ríši doplnkový zdroj jedla v počiatkoch jej rozmachu a súčasne zbrzdí rozvoj tvojho nepriateľa. Lúpeže oviec sú ďaleko účinnejšie s Keltmi ako s ktoroukoľvek inou civilizáciou, pretože ovce sa nedajú skonvertovať späť.

Bonus rýchlejšej pechoty je pochybný. Kelti nemajú prístup k technológii šľachtictvo (Squire), ktoré pešiakom poskytne +10% bonus rýchlosti. Ako náhle spomínaný pokrok nepriateľ vynájde, Kelti stratia najdôležitejšiu výhodu a to je pri najmenšou deprimujúce. Kelti však nemusia čakať až do doby hradov a spotrebovať veľkú časť zásob jedla na tento pokrok. Musíš maximálne využiť výhodu rýchlejšej pechoty skôr ako príde doba hradov, lebo inak bude tento bonus bezcenný.

Obliehací bonus je ešte výhodnejší keď zoberieme do úvahy rýchlejší prísun dreva do skladov. Tento bonus je extrémne užitočný v mnohých situáciách. Uvedom si, ako je zložité eliminovať útočiace baranidlá. Táto predstava je ešte desivejšia, keď útočiaci Kelti a ich baranidlá sú ešte rýchlejšií. Nikdy nezabudni do svojej stratégie pre Keltov zahrnúť obliehacie zbrane. Nie sú to síce všemožné zbrane z dôb Age of Empires, ale stále majú slušný útok.

Modrý nájazdníci sú najrýchlejšou pešou jednotkou hry. Zvýšenú rýchlosť kompenzuje slabší štít ako normálny, tak aj protiprierazný. Pokús sa vyhnúť boju s ťažšími jednotkami ako sú teutónski rytieri a pod. Namiesto toho používaj rýchlosť nájazdníkov k vyvádzaniu nepriateľa z rovnováhy.

Kelti sú o pechote a obliehaní. V týchto oblastiach majú dobrý technologický strom a bonusy. Ich efektívne pešie a obliehacie jednotky kompenzujú mizerných mníchov a lukostrelcov.