Bonusy

  • na začiatku hry máš k dispozícii o troch dedinčanov navyše, ale o 150 jednotiek jedla menej
  • mestské centrum poskytuje ubytovanie až pre 10 jednotiek a nie pre 5 (populácia)
  • technológie sú lacnejšie o 10% v dobe feudálnej, o 15% v dobe hradov a o 20% v imperiálnej dobe
  • +50% hit pointov demolačných lodí
  • +45 jedla z fariem (tímový bonus)

Sprievodca pre Číňanov

Čína je nebezpečným protivníkom. Schopnosti tejto civilizácie sú extrémne rôznorodé, takže nepriateľ nikdy nevie, na čo sa má pripraviť. Lacné technológiu umožňujú dosiahnuť rôznu kombináciu vojenských síl. Bonus väčšieho počtu dedinčanov na začiatku hry môžeš využiť k rýchlejšej a pevnejšej ekonomike a vďaka bonusu na farmy sú milovanými spojencami v tímových hrách.

Začiatok hry za Číňanov je zvláštny kvôli tej kope dedinčanov, ktorí postávajú okolo centra. Číňania majú o troch dedinčanov na začiatku hry viac, než ostatné civilizácie, ale začínajú s polovičnými (teda so 150) zásobami jedla. Ak si kladieš otázku, že aká je to výhoda, veď traja dedinčania zodpovedajú tým 150 jednotkám jedla, o ktoré sú ukrátení, tak vedz, že pre hráča, ktorý je schopný zaradiť dedinčanov do pracovného procesu, je to nesmierna výhoda. Vďaka bonusu centra mesta sa nemusíš starať o stavanie domu (House) tak skoro, ako iné civilizácie. Nájdi všetky ovce z okolia a každého dedinčana priraď do pastierskych služieb. Začať so zberom bobúľ je chyba, pretože je pomalšie než pastierstvo. Ako náhle nazbieraš 50 jednotiek jedla, pošli dvoch dedinčanov stavať dom, aby sa ti nastalo, že budeš mať problémy s populáciou. Potom pokračuj v hre normálnym až na to, že máš náskok jedného, alebo dvoch dedinčanov.

Lacnejšie čínske technológie môžeš využiť v rozmanitých stratégiách. Taktika kombinovaného zloženia armády sú z hľadiska nákladov veľmi efektívne, pretože Číňania sú schopní vyvinúť ničivé (Damage) a obranné (Armor) technológie pre niekoľko rôznych typov jednotiek súčasne. Ekonomické pokroky sú ešte atraktívnejšie, pretože ich rýchlejšie zaplatíš. Lacnejšie technológie sú bonusom, ktorý by sa hodil každej civilizácii.

Cho Ko Nu je neprekonateľný strelec s kušou, ale so slabým dostrelom. Tento strelec je schopný vystreliť tri po sebe idúce smršte šípov za čas, kedy iný lukostrelec dokáže vystreliť iba jeden. Na rozdiel od iných streleckých jednotiek je Cho Ko Nu úspešný aj proti jednotkám, ktoré majú kvalitný pancier proti prestreleniu. Každý z troch výstrelov sa počíta zvlášť a minimálne poškodenie, ktoré môže spôsobiť nepriateľovi je 3. Taktiež má problémy (ako každý strelec) s katapuldami a inými obliehacími zbraňami, ale aj s jazdou, takže v žiadnom prípade nie je nepremožiteľný.

Číňania majú extrémne bohatý technologický strom. Majú na výber z kvalitných jazdeckých jednotkách, lukostrelcov, pešiakov a mníchov. Ich jediná slabosť je v oblasti obliehacích zbraniach a strelného prachu. Číňania platia za túto rôznorodosť absolútnym nedostatkom pozemných vojenských bonusov. Táto civilizácia je perfektá pre šikovných hráčov, ktorí sa dokážu prispôsobiť každej situácii.