Víťazstvo s relikviami

Dosiahnuť víťazstvo s relikviami je podobné ako s divom sveta. Ako náhle zozbieraš všetky relikvie, má nepriateľ presne stanovený čas na to, aby zareagoval, alebo zvíťazíš. S divom má nepriateľ 200 až 400 rokov na to, aby ti ho zničil a u relikviách má 200 až 400 rokov na to, aby ti aspoň jednu zobral. Relikvie sú žiariace bielo-zelené predmety rozhádzané po mape. Keď zdvihneš vojnovú hmlu, relikvie vyzerajú ako biele bodky na mape. Iba mnísi môžu relikvie premiestňovať a ak ich držia v rukách, nemôžu ani konvertovať, ani uzdravovať a sú veľmi zraniteľní. Keď je relikvia umiestnená v kláštore, získava pre majiteľa zlato približne takou rýchlosťou, ako jeden pracujúci dedinčan v doloch. V hre sú vždy relikvie v rovnakom počte a to päť kusov rovnomerne rozmiestnených po mape. Ak chceš vyhrať s relikviami, musíš čo najskôr postúpiť do doby hradov (aby si mohol stavať kláštor a cvičiť mníchov). Generátor náhodných máp sa snaží umiestniť relikvie rovnomerne, takže často bude polovica z nich pri dedinách tvojich spojencov. Niekedy sa môže stať, že tvojmu súperovi bude trvať postup do doby hradov dlhšie, alebo že nebude mať o relikvie záujem. V takomto prípade môže byť výhodné prepraviť mnícha po mory alebo postaviť kláštor a relikvie ubrániť (uprednostňujem prvú možnosť).

Ako náhle tvoj tím získa všetky relikvie, budú nepriatelia informovaný o tom, že máš kompletnú sadu a hodiny začnú odpočítavať čas do konca hry. Tak ako pri dive, aj tu sa všetkým hráčom objavia kláštory a hráč, ktorý ich drží bude označený písmenom [R].

Keď začneš zbierať relikvie, všimne si to iba rafinovaný protivník oproti divu, o ktorom budú informovaní všetci.

Pokiaľ si myslíš, že máš šancu vyhrať s relikviami, pokús sa ich zhromaždiť na mieste, ktoré sa dá ľahko brániť (rovnako ako keby si bránil div sveta). Uisti sa, že budeš schopný ubrániť sa pred tým, ako zoberieš poslednú relikviu. Taktiež by si sa mal snažiť najskôr priniesť vzdialené relikvie a až potom zobrať poslednú.

Pre väčšie bezpečie je lepšie postaviť najprv poriadnu obranu a až potom zobrať poslednú relikviu. Za žiadnu cenu neumiestňuj relikvie do kláštora, ktorý sa bude ťažko brániť.