Víťazstvo s divom sveta

Ako náhle dosiahneš imperiálny vek, získaš možnosť vybudovať div sveta (Wonder of the World). Každá civilizácia má iný div sveta z architektského hľadiska, ale všetky majú rovnakú funkciu. Keď dokončíš jeho výstavbu, nepriateľ má 200 až 400 rokov (počet rokov závisí od počtu hráčov v hre) na to, aby ho zničil. Čím je viac hráčov v hre, tým dlhšie musíš div ubrániť. Pokiaľ sa nepriateľovi nepodarí div zničiť do časového limitu, zvíťazíš. Ak nepriateľ uspeje, neznamená to, že si prehral, ale často to tak je, lebo budeš čeliť silnej armáde súpera a ak sa mu podarilo zničiť tvoj dobre strážený div, tak nejaká tvoja “osada“ mu nebude robiť žiadny problém.

Vybudovanie divu stojí 1000 ton dreva, 1000 ton kameňa a 1000 zlata. Dreva je väčšinou dosť, ale spotreba zlata a kameňa ťa môže od stavby odradiť. V Age of Empires nebol kameň taký cenný ako je v Age of Kings, preto boli divy rozšírenejšie. V Age of Kings musíš brať do úvahy to, že za 1000 kameňa by si mal skoro dva hrady, a 1000 zlata ti poskytne vycvičiť pomerne veľkú armádu a to nie je ľahká voľba.

Kladieš otázku, kedy by si mal postaviť div sveta? Odpoveď je jednoduchá: „Keď si myslíš, že ti pomôže k víťazstvu.“ Ak tvoja armáda značne prevyšuje armádu tvojho súpera, ktorý má silnú defenzívu a nevieš ho nijako donútiť bojovať mimo jeho pevnosti, tak div je tá najlepšia voľba. Ak má súper prístup k väčším zásobám (zlato, kameň, ...) a tebe časom dôjdu, tiež ho postav, ale musíš mať dostatok zásob, aby si ho mohol ubrániť.

V tímových hrách je výhodné stavať div sveta ak je tvoja pozícia na mape v rohu a z oboch strán si chránený spojencami. Ty sa môžeš venovať výstavbe divu, zatiaľ čo tvoji spojenci sa starajú o výstavbu obrany (veže, hradby, hrady, ...). Toto je výborný spôsob, ako doviesť tím k víťazstvu.

Ak sa rozhodneš pre div, je treba urobiť niekoľko predbežných opatrení. Najdôležitejšie, čo musíš spraviť je to, že si pozrieš v úlohách (Objectives), či je hra nastavená na štandardné podmienky (Standard Victory) a nie na dobytie (Conquest Victory). Budeš veľmi ľutovať, ak postavíš div a zistíš, že ak chceš vyhrať, musíš dobyť nepriateľské územie. Ako druhé musíš byť v dobe imperiálnej a musíš mať v skladoch 1000 jednotiek z každého druhu okrem mäsa. Ak máš štedrých spojencov, a vieš dobre obchodovať na trhu, tak by to nemal byť problém. Ak všetko vyhovuje, zober toľkých dedinčanov, koľkých si môžeš dovoliť a pošli ich na miesto výstavby. Nezabúdaj, že útok môže prísť z pevniny, ale aj z mora. Je lepšie budovať div niekde v stredozemí, aj keď o niečo bližšie k fronte, ako na zabudnutom polostrove v rohu mapy, kde zopár kanónových lodí rozstrieľa tvoj div za niekoľko desiatok sekúnd.

Taktiež sa môžeš rozhodnúť, či najprv postavíš hradby a veže, a až potom sa pustíš do výstavby divu alebo naopak. Toto rozhodnutie záleží na rýchlosti tvojich súperov. Ak si myslíš, že kým dajú do kopy poriadnu armádu, budeš schopný sa opevniť, tak môžeš začať s výstavbou divu, ale neodporúčam to!

Postavenie divu sveta je veľmi zdĺhavé a hodiny nezačnú odpočítavať skôr, ako je div hotový. Nešetri dedinčanmi a pošli ich stavať čo najviac. Ak si myslíš, že si nemôžeš dovoliť poslať ich stavať, lebo by ťa to ekonomicky mohlo oslabiť a nemáš spojencov, ktorí by ti po ekonomickej stránke pomohli, je predčasné stavať div.

Dôležité je dokončiť div čo najskôr po oznámení ostatným hráčom, že si začal. Ak ťa upozorní počítač, že súper stavia div sveta, je dobré začať s výstavbou vlastného divu (pokiaľ je to z ekonomického hľadiska možné) a prideliť naň veľké kvantum dedinčanov a dúfať, že tvoj bude postavený skôr.

Ako náhle zahájiš výstavbu divu sveta, ostatní hráči budú o tom informovaní a pri tvojom mene na displeji so skóre v pravom dolnom rohu sa objaví ‘W’. Vojnová hmla (fog of war) v okolí tvojho divu zmiszne (dokonca aj pre hráčov, ktorí túto oblasť ešte nepreskúmali). Automaticky sa stane cieľom skôr, ako je postavený. Keď div dokončíš, objavia sa hodiny, ktoré vidia všetci a ktoré začnú odpočítavať čas do konca hry.

Od tohto okamžiku už stačí div len brániť a víťazstvo je tvoje. V blízkosti divu by sa malo zdržiavať čo najviac dedinčanov, aby boli schopný rýchlo opraviť prípadné poškodenia zapríčinené obliehacími zbraňami s ďalekým dostrelom. Efektívne je udržiavať niekoľko oddielov rytierov, ktorí môžu rýchlo a energicky zareagovať.

Nepriateľ sa bude zväčša snažiť zhromaždiť silnú armádu predtým, ako začne s ofenzívou (neočakávaj, že bude posielať malé skupinky vojska po sebe, ale čakaj silný útok a ak bol neúspešný, tak môže prísť ďalší – a on príde). Nikdy nepredpokladaj, že sa vzdal ak dlho neútočí – to je signál, že buduje armádu. Každá minúta bez boja znamená, že ak boj bude (a on bude), tak bude tým väčší, čím menej času ostáva do konca. Ak si na pobreží, vybuduj silné námorníctvo a sleduj, či sa neblížia transportné lode. Neustále buduj prekážky (hradby, veže, ale aj mestské centrá – ak ich naplníš posádkou, fungujú ako silné veže). Musíš urobiť maximum pre to, aby si zabránil, alebo aspoň extrémne sťažil prístup nepriateľovi k divu. Ak sa dostane príliš blízko, musí tvoja armáda eliminovať hrozbu skôr, ako div zničí. Tvoji dedinčania musia predĺžiť jeho životnosť aj za predpokladu, že sú pod paľbou.

Ak máš v pláne stavať div, tak Byzanťania sú ideálnou voľbou. Ich bonus rýchlejšieho postupu do imperiálneho veku je veľká výhoda, lebo s výstavbou môžeš začať skôr. Byzantské hradby a veže sú extrémne odolné rovnako ako ich ostatné budovy. Každé byzantské centrum mesta spomalí nepriateľský postup a dokonca aj samotný div vydrží ďaleko viac úderov, ako u iných civilizácii.

Prístup univerzít k technológiám môže tvoje víťazstvo ešte uľahčiť. Murárstvo (Masonry) a architektúra (Architecture) umožňuje budovanie odolnejších stavieb. Žeriav (Treadmill Crane) zvyšuje rýchlosť výstavby všetkých budov vrátane divu. Obliehacie inžinierstvo (Siege Engineers) zlepšuje schopnosť prakov odraziť útok. Zváž vyskúmanie týchto technológii ešte pred, počas, alebo po výstavbe divu.

Po dokončení divu sveta sa rozbehnú hodiny meracie čas do konca hry, ktorá naberie obrátky a povedie k ohromnému vyvrcholeniu. Víťazstvo v takejto hre, ale aj zmarenie nepriateľských plánov na víťazstvo je skutočne vzrušujúce a preukáže užitočnosť všetkej tvojej doterajšej tvrdej práce.