Ostrovy (Islands)

imageNa ostrovných mapách je stredne veľký až veľký ostrov pre každého hráča. Navyše sa tu nachádza niekoľko menších ostrovov a na niektorých z nich sú až tri ložiská zlata.

Tak ako aj v iných námorných mapách, aj táto mapa vyžaduje vybudovanie námornej flotily pre napádanie súpera. More je aj výhodným zdrojom jedla.

Hráči môžu mať pocit bezpečia, lebo sú na ostrove, ale je to len falošný pocit. Často predpokladajú, že ostrov ich chráni pred skorým útokom v dobe feudálnej, ale nie je to zaručené. Dobrý spôsob, ako poraziť takéhoto hráča je nalodiť pár dedinčanov a niekoľko vojenských jednotiek do transportnej lodi a prepraviť ich na nepriateľský ostrov skôr ako vybuduje vlastné námorníctvo. Ak sa vylodíš na jeho ostrove, zaútoč najprv na drevorubačov (poskytujú totiž drevo potrebné na výrobu lodí).

Na tento typ mapy sú najužitočnejšie civilizácie Vikingovia, Saracéni, Peržania a Japonci. S Vikingami sa môžeš pohybovať z jedného ostrova na druhý a stať sa tak pánom všetkých morí. Saracéni sú vďaka námorným bonusom vhodní k uskutočneniu rýchleho prepadu vo feudálnej dobe, kedy môžeš využiť obrovských transportných lodí a zaskočiť nepriateľa nepripraveného. Zvýšená rýchlosť perzských prístavov umožňuje tejto civilizácie zamoriť oceán svojimi loďami rýchlejšie ako ktorákoľvek iná civilizácia. Japonci ekonomicky profitujú z mora, ale musia sa veľmi snažiť, aby ochránili svoje lode pred ostatnými námornými veľmocami.